Champagne Lanson is al vele jaren in meer of mindere mate in Nederland actief. Anno 2025 heeft het merk een goed huis gevonden bij De Monnik Dranken (DMD).
De jaarlijkse proeverij van DMD heet De Monnik Wine Experience (MWX). DMD heeft een nieuw pand toegevoegd aan hun magazijn en daar vindt de MWX plaats. Dit nieuwe pand is niet alleen kantoor en extra magazijnruimte maar er is op de benedenverdieping een Experience Centre gecreëerd. DMD heeft in het nieuwe pand educatieve ‘lanen’ gemaakt waar je langs foto’s met tekst loopt die uitleg geven over de geschiedenis van De Monnik Dranken, de ontwikkeling van wijn- en gedistilleerd door en eeuwen heen en een ‘geurenpad’ met onder meer de kruiden die in gin worden verwerkt.
Zo leren we dat DMD anno 2025 per jaar 6 miljoen flessen wijn en 10 miljoen flessen gedistilleerd distribueert en verkoopt. DMD is bepaald geen kleine jongen meer, zoveel is duidelijk.
Voor journalisten is er voorafgaand aan de masterclass voor bezoekers van MWX een tasting met de export manager van Lanson, Edouard de Boissieu. Het merk Lanson dateert van 1760, het huis is een van de oudste huizen uit de Champagne. In de jaren dat het merk niet actief was op de Nederlandse markt is er ook het een en ander veranderd. Hervé Dantan heeft Jean-Paul Gandon opgevolgd als cellar master en is gaan werken met een gedeeltelijke malolactische gisting, tot 25% van het totaal. Want Lanson is beroemd om het non-malo karakter. Dit was ook een stijl die in de vorige eeuw bewust is gekozen door toenmalig directeur Victor Lanson, die champagne zag als een maaltijdbegeleider. Overigens fermenteren ook Roederer en Billecart-Salmon gedeeltelijk non-malo. Van Lanson is het een handelsmerk.
Roerig water
Eind 20e eeuw kwam Lanson in roerig water terecht. De eerste Golfoorlog in 1991 veroorzaakte een crash en overnamegolf in de champagnestreek en Moët & Chandon werd eigenaar van Lanson. Dit bezit duurde maar 175 dagen, Moët verkocht Lanson door aan de Marne & Champagne groep zónder de wijngaarden, de trots van het huis. De wijngaarden bleven bij Moët. Het nam jaren om alles weer op te bouwen. Dit is wel precies wat de inmiddels gepensioneerde wijnmaker Jean-Paul Gandon heeft gedaan, hij is weer van voren af aan begonnen. Met de komst van de nieuwe eigenaars, de Boizel Chanoine Groep in 2006, is de rust ook op directieniveau weer teruggekeerd.
Lanson produceert nu 5 miljoen flessen per jaar en heeft 24 miljoen flessen in de kelders liggen. De kelders tellen in totaal 7 kilometer. Ca. 75% van de productie wordt geëxporteerd en Lanson is het zevende merk op de wereldmarkt. De UK en Scandinavië zijn grote afzetgebieden. En niet te vergeten: Lanson is dé Wimbledon champagne.
De Champagnes
Lanson heeft wijngaarden in vele cru’s en een aanzienlijke voorraad reservewijnen die worden verwerkt in de champagnes. Iedere cru wordt apart gevinifieerd. Pinot noir is de belangrijkste druif bij Lanson. Het aandeel in alle champagnes – behalve de Blanc de Blancs – ligt rond de 50%. Sinds 2020 heten de champagnes van Lanson:
Le Black Création: met het woord Création wil cellar master Hervé Dantan tot uiting brengen dat iedere jaar anders is. Le Black Création in 2025 is nr. 258, de 258e Black sinds 1760. Er waren een paar jaar nodig voor de reservewijnen en daarom telt niet elk jaar mee. Op het backlabel kom je alles te weten. De cru’s, het oogstjaar, de jaren op de lees en het aandeel reservewijnen. Le Black Création is het visitekaartje, of het DNA, van Lanson. Dit is het meest verkochte product. Het is een gulle champagne met rijp boomgaardfruit, mandarijn, citroen en grapefruit voor de frisheid. Rijpe tonen van brioche en gedroogd fruit. € 49,95
Le Rosé Création: ook de rosé champagne is ieder jaar verschillend. Vandaar dat dit ook een Création is, in dit geval nr. 67, want men is pas later met rosé begonnen. In de smaak een mooie minerale frisheid, vergezeld van subtiele bloemige en fruitige tonen van aardbei, rode bes en pompelmoes. Een zeer verleidelijke en frisse rosé champagne. € 64,95
Le Green Organic Extra Brut: exclusief gemaakt van druiven van het landgoed Malmaison, de pilotwijngaard van 16 hectare gelegen in het hart van de Vallée de la Marne. Le Green wordt organisch gevinifieerd met behulp van traditionele technieken en met weinig interventie. Het ontbreken van malolactische gisting, gekoppeld aan een lage dosering, benadrukt de zuiverheid. Le Green is een extra brut met 6 gram dosage. Een frisse en levendige champagne met rijp fruit zoals peer, mirabel, een vleugje exotisch fruit en kruiden. De afdronk is lang en fris met een diepe mineraliteit.
Le Blanc de Blancs: Le Blanc de Blancs is gemaakt van chardonnay uit 15 crus voornamelijk van de Côte des Blancs, Montagne de Reims, Montgueux en Vitryat. De champagne rijpt minimaal 4 jaar om een subtiele combinatie van complexiteit en levendigheid te ontwikkelen. Een frisse en verkwikkende champagne met aroma’s van nougat en citrus. Merkbare toast door de lagering op barriques en een zilte, delicate en pure afdronk. € 79,95
Le White label Sec: dit is een sec champagne met een dosage van 28 gram, zeer geschikt voor bij desserts. 75% heeft geen malolactische gisting gekregen. Le White Label Sec wordt gemaakt met druiven van meer dan honderd cru’s en reservewijnen die meer dan 10 jaar oud zijn. De champagne rijpt 4 jaar. Op het palatum zomerpeer, honing en marsepein met minerale tonen. De champagne is zowel fris als lichtzoet. € 49,95
Le Noble Blanc de Blancs 2005: een Vintage champagne van 100% chardonnay uit Grands Cru wijngaarden in Avize, Cramant, Oger en Le Mesnil sur Oger. Het is een extra brut met 6 gram dosage waarvan 100% geen malolactische gisting heeft gehad. Het is een belegen champagne met toast, lengte, verdieping en mineraliteit. Iedere slok laat een ander gezicht zien. Deze champagne is beperkt verkrijgbaar. € 224,95
Na deze tasting waren we weer helemaal bij op het gebied van Champagne Lanson. Tijden veranderen, veel is veranderd bij Lanson. Niet alleen de cellar master, ook de vinificatiekelders en de namen. Wat blijft is heel goed champagnemerk.
Voormalig directeur Victor Lanson dronk twee flessen champagne per dag. Dat is 75.000 flessen in zijn hele leven. Hij stierf in 1979, op 89 jarige leeftijd. Zo zie je maar, met wijn en goede genen word je oud.
Op elke fles Bij Champagne Lanson staat het Maltezer Kruis. De zoon van de oprichter van Lanson was een ridder van de Maltezer orde. Anno 2025 is Lanson nog een sponsor van de Maltezer Orde en kreeg het kruis een moderner design.
MWX
Hierna doken we nog even in de MWX. Veel producenten waren aanwezig. Van Alvi’s Drift tot Negro, van Divin tot Rapeneau en Preignes. Er was catering vanuit de keuken van het nieuwe pand met aan de lopende band nieuwe gerechtjes. Oldenzaal ligt bepaald niet in de Randstad, maar de MWX bij DMD was meer dan de moeite van het rijden waard.
Charlotte van Zummeren
De wijnen zijn Lanson zijn verkrijgbaar bij de betere wijnhandel. Info over een adres in de buurt? Even een mailtje naar info@monnik-dranken.nl en het antwoord volgt snel.