Rosé maakt blij, want rosé hoort bij mooi warm weer met veel zonneschijn. En daar zijn we in 2025 wel van verzekerd. Nog niet zo lang geleden wist rosé zich met moeite staande te houden naast de witte en rode wijnen. In de laatste 20 jaar is de roséproductie met maar liefst 50% toegenomen. Rosé is gewoon heel populair geworden.
Vinificatie van rosé
Voor rosé zijn er vier vinificatie-mogelijkheden. De eerst is licht persen met bijvoorbeeld een pneumatische pers, de kleur zal dan licht zijn. De tweede methode is om licht geperste druiven langer te laten inweken. Hoe langer de periode, hoe donkerder de wijn zal worden. Bij de derde ‘saignée’ methode wordt van het eerste aflopende sap van druiven bestemd voor rode wijn, rosé gemaakt. Rode wijn toevoegen aan witte wijn wordt in de champagne gedaan en buiten Europa. Deze vierde methode mag officieel niet in Europa voor stille wijnen. Buiten de Provence – van cabernet sauvignon tot en met sangiovese – wordt met verschillende druiven gewerkt, in de Provence wordt vooral grenache en daarnaast cinsault en syrah gebruikt.
Vandaag rosé’s van Albert Heijn die niet uit de Provence komen.
Adobe Organische Rosé Reserva € 6,65 Voor deze rosé hebben de makers veel druivenrassen gebruikt: malbec, carménère, syrah, pinot gris, petit verdot en carignan. De druiven zijn lichtjes geperst, dus de rosé is heel licht gekleurd. De wijn is ook nog eens organisch gemaakt, er zijn geen bestrijdingsmiddelen gebruikt. Een hele fruitige doordrinkbare rosé.
Saint Roche Bio Rosé € 6,49 Een IGP uit Gard in de Languedoc van biologisch verbouwde druiven. Voor rosé zijn dat onder andere caladoc (kruising tussen grenache en malbec) en cinsault. Saint Roche wijnen vallen trouwens vaak in de prijzen en dat komt omdat ze zowel smakelijk, krachtig en ongecompliceerd lekker smaken. Verveelt nooit.
Cecchi Calipte Rosato Toscana € 9,29 Deze Cecchi (spreek uit tjekki) rosé is gebotteld in een vrolijk gebloemde fles en is gemaakt van sangiovese. De druiven komen uit het beroemde gebied Maremma in Toscane. Een heerlijke volle rosé met aardbeien en kersen. Doet het overal goed bij.
Hey You Rosé € 4,99 Uit de Languedoc komt deze rosé van grenache, syrah en carignan. De fles roept zowat naar je: Hey You! Even luisteren, ik ben er om gedronken te worden. En dat is deze Hey You Rosé precies: een frisse easy drinking rosé vol met zomerfruit. En voor de prijs hoef je het ook niet te laten.
AH Biologische Rosé € 4,99 Een wijn mag zich niet zomaar biologisch noemen. Daar zijn allerlei voorschriften voor en de wijn moet officieel in een register genoteerd worden. Het is dus best wel wat gedoe en dat doe je dus niet bij de minste wijnen. Deze biologische rosé is super zomer-fruitig en lekker doordrinkbaar. En ook hier hoef je het voor de prijs niet te laten.
ChvZ