Sancerre | Domaine du Pré Semelé

De Loire is een streek die veel te bieden heeft en dichtbij Nederland ligt. Veel Nederlanders gaan er dan ook jaarlijks heen, om kastelen te bezoeken en lokale wijn te drinken. Tijdsbestedingen waar de Fransen zelf ook al eeuwen van houden.

De Loire is met zijn ruim 1.000 kilometer lengte de langste rivier van Frankrijk. Vanuit de Ardèche en via de bekende plaatsen Orléans en Tours stroomt de Loire voorbij Nantes in de Atlantische Oceaan. De wijngaarden van de Loire liggen aan weerszijden van de rivier en strekken zich uit tot de Bourgogne. Zowel witte als rode wijnen hebben in de Loire beschaafde alcoholpercentages van om en nabij de 12,5%. Dit maakt de Loire een cool-climate-streek bij uitstek en dat past perfect bij verantwoord alcoholgebruik, een actuele trend. De Loire staat zijn mannetje in het Franse wijnlandschap. De Loire is de derde AOC-wijnproducent van Frankrijk, na Bordeaux en Rhône, en de grootste als het gaat om de productie van witte en mousserende wijn, Champagne buiten beschouwing gelaten. Het is de tweede producent van rosé, uiteraard na de Provence.

De Loire is een specialist als het gaat om witte wijnen. Een van de beroemdste appellations ter wereld komt uit de Loire: Sancerre. En over Sancerre hebben we het vandaag, Sancerre van Domaine du Pré Semelé. Sancerre is vooral bekend van de witte wijn, maar er zijn ook rode Sancerre wijnen en rosé’s.

Biologisch

In 2023 werd 85% van de wijngaarden in de Loirestreek beheerd volgens een HVE milieucertificering (Haute Valeur Environnementale) of biologische landbouw, een stijging van 200% sinds 2019. Dat is ongelofelijk veel. Sindsdien is dat alleen maar gestegen, we wachten nog op de actuele officiële cijfers.  Dit geldt ook voor de Sancerre. Er zijn steeds meer wijnbedrijven die verantwoord werken, maar officiële cijfers zijn er niet. De hoofdrolspeler van vandaag, Domaine du Pré Semelé, werkt biologisch.

Pré Semelé 

Het Domaine du Pré Semelé ligt in het kleine plaatsje Maimbray, 5 km ten noorden van Sancerre. De wijngaard is al 4 generaties in de familie en de huidige directie, de twee broers Julien en Clément Raimbault, vinden het belangrijk dat dit zo blijft. Zij bewerken hun 20 ha wijngaard biologisch. Clément heeft ervaring opgedaan bij Domaine Trapet in Gevrey-Chambertin, Te Mata in Nieuw-Zeeland en drie producenten in Sancerre waaronder Château de Sancerre. Deze ervaring komt tot uiting in de zuiverheid en balans van zijn sauvignon blanc-wijnen en de diepte en rijkdom van de pinot noir-wijnen. Finesse en balans zijn het allerbelangrijkste. Zo worden de groene trossen druiven in het groeiseizoen gedeeltelijk weggeknipt (green harvest). Dit zorgt voor een lagere opbrengst en druiven met een intens karakter. Tijdens de oogst worden de druiven ’s morgens vroeg geplukt om zoveel mogelijk frisheid te behouden. Daarna worden ze onmiddellijk geperst. Vergisting vindt plaats in temperatuur gecontroleerde roestvrijstalen vaten bij 16-18 °C en duurt tussen de 10 en 15 dagen.

Sancerre Blanc & Rosé & Rouge (de prijzen staan erachter, dit zijn consumentenadviesprijzen).

Domaine du Pré Semelé Sancerre blanc: Een verfijnde wijn met een frisse aanzet en zeer aangename aroma’s met citrus en grapefruit. De smaak is fris en levendig met een mooie finesse in de afdronk. Drink deze wijn niet te koud, een half uurtje voor consumptie uit de ijskast halen. Dan smaakt de wijn top! € 27,50

Domaine du Pré Semelé Sancerre blanc Montée St. Romble: 100% Sauvignon Blanc met en alcoholpercentage van 13; de druiven groeien op mergel met kalksteen op oud Kimmeridge terroir met 50 jaar oude wijnstokken; geteeld en vergist en opgevoed op RVS. Een knisperfrisse, elegante en chique wijn met een goede zuurgraad en rijp fruit. € 39,–

Domaine du Pré Semelé Sancerre Rosé: Sancerre Rosé wordt gemaakt van 100% pinot noir van druivenstokken tussen de 5 en 40 jaar oud. De wijngaarden hebben een bodem van kalksteen en klei, die ze laten begroeien met gras. Ook gebruiken ze geen onkruidverdelgers of insecticiden. Een frisse wijn met veel rood fruit als aardbeien en bessen. € 25,–

Domaine du Pré Semelé Sancerre Rouge Mainbré: De pinot noir komt van een aantal steile percelen met ijzer- en kalkhoudende kleibodem rond Sury-en-Vaux in het noordelijk deel van de Sancerre-appellation. Een wijn met rood fruit en met een vleugje vanille. Zijdeachtige structuur met zachte tannines. Zeer elegante rode wijn. € 35,–

Domaine du Pré Semelé Sancerre Rouge Camille: Een 100% pinot noir van klei en leisteen met 50 jaar oude wijnstokken. Een geconcentreerde wijn met zwarte bes, bramen en de geroosterde tonen van vatrijping. Rond en rijk met zijdezachte tannines. Een wijn die kan ouderen met balans, lengte, intensiteit en complexiteit. € 44,50

De Monnik Dranken is de trotse importeur. Voor verkoopadressen even een mailtje naar info@monnik-dranken.nl 

ChvZ

 

Rubriek(en):

RECENTE BERICHTEN

Oprichter en eigenaar Wijnplein | Jan Rook 1951 – 2026

LEVIN 0.0% | Natuurlijk alcoholvrij gefermenteerd

Chablis | Albert Bichot

Sancerre | Domaine du Pré Semelé

Wine & Food Association | Volgende generatie vanaf nu in charge

GERELATEERDE BERICHTEN

Dry January? | Faber Alcoholvrije Wijn

Het hele jaar Dry January? | Het ISWR heeft er ideeën over