Griekse wijn! | Mega Spileo

Griekse wijn was vooral bekend om de retsina, een witte wijn met fijne zuren en een harssmaak. Maar er is een hoop gebeurd, Griekenland heeft als wijnland in de laatste decennia een enorme sprong gemaakt. Volgens het OIV heeft Griekenland nu 93.000 hectares aan wijngaarden waarvan het overgrote gedeelte beplant is met inheemse rassen.

Het wijnland Griekenland is niet onder een noemer te vatten, er zijn vele microklimaten. Van vulkanische eilanden – Santorini – tot berghellingen en warme kustgebieden. Het is een groot land met veel eilanden.  Santorini is bekend om zijn assyrtiko, Macedonië levert vooral xinomavro, die aan de basis staat van stevige rode wijnen. Het midden van Griekenland levert frisse witte wijnen, waaronder malagousia die overigens in meerdere regio’s wordt verbouwd. En laten we Kreta niet vergeten, daar komt veel wijn vandaan.

In dit artikel gaat het om de Peleponnesos. De wijngaarden van Mega Spileo Estate – de hoofdrolspeler van vandaag – horen bij het wereldberoemde Mega Spileo-klooster. Naar verluidt is dit het oudste klooster van Griekenland en prachtig gesitueerd tegen steile kliffen. Monniken maakte hier wijn van de 16e eeuw tot aan de 20e. Er is zelfs nog een groot historisch wijnvat van maar liefst 12.000 liter te bezichtigen.

Mega Spileo Estate – Mega Spileo betekent grote grot –  ligt in het hart van het nationale park Chelmos-Vouraikos in het noorden van de Peloponnesos. Het nationale park is bijzonder mooi met hoge bergen, uitgestrekte plateaus en diepe kloven. De wijngaarden liggen op hoogte die kan oplopen tot wel 900 meter. Deze hoogtes zorgen voor voor optimale rijping, frisse zuren en veel aroma’s in de wijnen.

Biologisch

Mega Spileo werkt biologisch met veel respect voor natuur, terroir en traditie en wacht op certificering. Bureaucratische molens werken langzaam.

Nieuwe eigenaren

In 1999 kochten de broers Giannis en Theodoros Anastasioude Mega Spileo en ze hebben er heel wat in geïnvesteerd. Zowel de wijnkelders als de wijngaarden zijn gemoderniseerd naar de huidige standaarden. En dat is te proeven.

De focus ligt op het maken van Griekse topwijnen van Europese en inheemse druivenrassen zoals assyrtiko en malagousia. De broers maken bijvoorbeeld ook cabernet sauvignon en sauvignon blanc. Er is voor ieder wat wils.

De Monnik Wijnen werkt sinds 2024 samen met Mega Spileo. De wijnen zijn goed beoordeeld door internationale wijncritici zoals Robert Parker en een competitie als Mundus Vini. De wijnen worden dan ook over de hele wereld geëxporteerd.

Wijnen

Mega Spileo Sauvignon Blanc:  een fijne sauvignon blanc met subtiele zuren en tropisch fruit. Een deel van de most wordt op hout vergist en rijpt enkele weken op de lees, dit zorgt ervoor dat de wijn zacht is met een bite. € 11,95

Mega Spileo Malagousia: deze inheemse en populair Griekse druif lijkt op viognier maar heeft wat meer frisse zuren. Een wijn met tropisch fruit, mooie en verfijnde rokerigheid, steenfruit en kruidige tonen. € 11,95

Mega Spileo Cuvée III White: een blend van malagousia, assyrtiko en chardonnay die geblend worden als de afzonderlijke wijnen klaar zijn. De chardonnay rijpt op hout. Een volle, romige witte wijn. Aromatisch, met steenfruit, witte bloesem en kruidigheid. In de mond rond en licht vettig, met een zachte afdronk. Aanrader! € 11,95

Mega Spileo Rosé: een blend van malagousia (70%) en cabernet franc (30%) gehuld in een buikvormige fles die ook gebruikt wordt bij topcuvées uit de Provence. Zalmroze met veel rood fruit en frisse zuren. Elegant, rond en fruitig met een zeer acceptabel alcoholgehalte van 11,5%. € 12,95

Mega Spileo Estate Cabernet Sauvignon: 100% cabernet sauvignon die minimaal twee jaar rijpt op nieuw Frans eiken en nog eens twee jaar op de fles. Complex met rood fruit, paprika en rokerige tonen. Een stevige en fruitige wijn. € 19,95

Mega Spileo Cuvée III Red: een soepele blend van mavrodaphne, cabernet sauvignon en agiorgitiko die acht maanden op Amerikaans eikenhouten vaten heeft gerust. Een krachtige rode wijn met donker fruit, kruidigheid en een vleugje vanille.  Heerlijke wijn.
€ 13,50

 

ChvZ

Prijzen zijn adviesprijzen, in de winkel kan de prijs afwijken. De wijnen zijn breed verkrijgbaar. Info over een adres in de buurt? Even een mailtje naar info@monnik-dranken.nl  en het antwoord volgt snel.

Rubriek(en):

RECENTE BERICHTEN

Griekse wijn! | Mega Spileo

Fino bij | Haring!

Kopke | On Ice!

Rioja | Belangrijkste wijnbestemming van Spanje

Evremond | Taittinger’s English Sparkling Wine

GERELATEERDE BERICHTEN

Maison Castel | Séries Limitées

Piemonte | G.D. Vajra

Cederberg Wines | Premium wijnen uit de bush

Corbières | Domaine d’Aussières

Grand Cru | Pakket